1ZŠ 2022

Týden velkých maličkostí

By 14. 5. 2022 27 května, 2022 No Comments


Celkový počet hlasů: 1979

ZŠ Frýdlant nad Ostravicí, Komenského 420, p.o.

Název projektu: Týden velkých maličkostí

Klíčová oblast proměny: vláda

Komenského citát: „Co chceš, aby ti jiní činili, čiň ty jim…“

Anotace projektu:
Na začátku našeho projektu bylo obrovské nadšení a chuť udělat něco pro druhé. Pak přišly nápady, škrtání a plánování, až jsme společně vymysleli „velké maličkosti“, které jsme schopni zvládnout, a dávají nám smysl.

Byly to dlouhé přípravy a usilovná práce. Ale získali jsme hodně… Naučili jsme se zodpovědně přistupovat k úkolům, hlídat si termíny jejich plnění, učili jsme se respektovat názory druhých, komunikovat s cizími lidmi, prezentovat naši práci, zamýšleli se nad přesahem myšlenek J. A. Komenského do dnešní doby. Vytvořili jsme si vlastní Instagram, logo, navrhli slova naší projektové hymny, počítali náklady, vyráběli originální přání, kulisy i názorné pomůcky pro děti, tvořili vizitky, plakáty, učili se péct, hrát divadlo i lektorovat. Našli jsme naše silné stránky a mnohdy se navzájem překvapili. Smáli jsme se, spali společně ve škole a hlavně jsme se navzájem podporovali, abychom dokázali dojít až do cíle a v posledním dubnovém týdnu zrealizovali náš „Týden velkých maličkostí“.

A co jsme společně dokázali?
Navštívili jsme naše seniory ve SSS Frýdlant nad Ostravicí. Zahráli jsme jim divadelní představení O praotci Čechovi, zazpívali, předali přáníčka s našimi obrázky a citáty J. A. Komenského a snad se nám i povedlo dostát myšlenky „MLÁDÍ A STÁŘÍ SPOLEČNĚ ZÁŘÍ“.

Dále jsme realizovali akci s názvem „NECHME KYTKY DOKVÉST A ŽENY ROZKVÉST“. V úvodní fázi plánování někdo přišel s myšlenkou nechat kytky, které se třeba nestihly prodat, ještě někoho potěšit. Naši mluvčí Petr a Vojta vše domluvili a my mohli obdarovat některé ženy a dívky kytičkou, na které opět nechyběla myšlenka J. A. Komenského. Byla to příjemná setkání, plná úsměvů.

Uprostřed týdne jsme zůstali spát ve škole, ale nečekaly nás hry, dovádění a běhání po škole, ale práce. Společně se nám povedlo upéct tři sta koláčků a tři sta kusů lineckého cukroví (na suroviny a obalový materiál si žáci vydělali sběrem starého papíru). Z toho jsme nabalili asi 260 svačinek, kterými jsme pak na druhý den potěšili naše nejbližší, učitele a vůbec spoustu lidí, které jsme ten den potkali. A i když jsme toho moc nenaspali, našli jsme dost energie, abychom si udělali společný výlet do Frýdku – Místku, kde jsme „Svačinkou s Komenským“ odměnili i záchranáře ze ZZS za jejich obětavou a nelehkou práci.

V našem „Týdnu velkých maličkostí“ jsme nezapomněli ani na naše nejmenší. Náš kreativní tým vyrobil zajímavé pomůcky, které byly určené nejen k zábavě, ale i k učení. A tak jsme se všichni společně vydali do MŠ Smetanova, kde jsme pro děti připravili „ZAHRADOHRANÍ“. My jsme si vyzkoušeli roli lektorů a na čtyřech stanovištích se s dětmi zábavnou formou učili… Všechny aktivity byly směřovány k jedinému cíli. Učit děti lásce k přírodě, našemu okolí, ale i vlastní odpovědnosti k naší planetě. A tak se třídily odpadky, recyklovalo, poznávala ohrožená zvířata a jiné. Na konci „ZAHRADOHRANÍ“ se dětem za jejich úsilí podařilo získat čtyři klíče, těmi pak odemkly námi vyrobené obrazy, které jim zůstanou ve školce a budou dál připomínat nejdůležitější věci, které může každý z nás pro naši planetu udělat.
Byl to pro nás všechny velmi náročný týden, ale pocit, který nám zůstal po jeho skončení, se dost dobře předat nedá.
Zkrátka se nám podařilo zažít, že když se spojíme pro dobrou věc, má to smysl, že i když jsme malí, můžeme dělat velké věci!
Je v silách každého člověka dělat svět lepším!

„Všichni na jednom jevišti velikého světa stojíme,
a cokoliv se tu koná, všech se týče.“

J. A. Komenský

Odkazy:

Foto