1ZŠ 20242024

(19) Čaj s Janem Amosem Komenským

By 11. 9. 2024 20 září, 2024 No Comments


Číslo projektu: JAK 19
Aktuální počet hlasů

Název školy/týmu : Dětské centrum Světlušky

Název projektu: Čaj s Janem Amosem Komenským

Klíčová oblast proměny: Rodina

Komenského myšlenka:

  • „Vzdělávání mysli bez vzdělávání srdce není v podstatě žádné vzdělávání“

Osobní motto projektu:

  • „Poznáváme se a učíme se s láskou jeden od druhého“

Anotace projektu:

Čaj s Janem Amosem Komenským vznikl v Dětském centru Světlušky ve Tmani. Světlušky, děti od 6 do 11 let namalovaly portréty Jana Amose a připravily aktivitu pro nově vzniklý Domov seniorů Senlife Tmaň. Je krásné, že z ruin bývalého zámku vzniklo díky skvělým novým majitelům místo pro mnoho lidí, kteří potřebují péči. Děti si uvědomily, že starší lidé jsou z různých míst, vytrženi z toho, co znali. Chtěli jsme tedy ukázat, že nejsou sami, že jim pomůžeme překonat neznámo a těžkosti na příkladu života J. A. Komenského. Program jsme nazvali Čaj s Janem Amosem Komenským. Děti se nyní přirozeně a rády učí od starších spoluobčanů, z jejich životních zkušeností, znalostí. Rovněž se samy připravují, aby ukázaly, co zvládnou vypátrat, pochopit, předat.
Jednou měsíčně jsme představili výstavu, kterou jsme obdrželi k projektu. Postupně jsme prošli život a dílo J. A. Komenského a inspirovali obyvatele Senlife Tmaň objevovat nové místo, ve kterém nyní žijí. Například pan Jiří Kafka ze Senlife vypátral informace o osobnosti Prof. Antonína Krbce, osobnosti, podle které byla nazvána ulice, ve které se domov Senlife nachází. Nadchl i další, aby poučili sebe i děti (i místní obyvatele) o osobnostech, historii obce Tmaň. Naši noví přátelé se s námi mohou podělit o své životní trampoty i zkušenosti.  Učíme se s láskou jeden od druhého a budeme v těchto pořadech pokračovat, dokud nás to společně bude obohacovat a bavit. Úspěch je veliký a starší lidé i děti si mají stále co říct. Jsme jedna rodina. V rámci projektu opravily Světlušky také lávku přes potok ke Studánce kněžny Ludmily. Spojily starou část lávky se svou novou. Symbolické mosty propojují minulé s budoucím a dávají užitek v podobě živé vody ze studánky. A právě že studánkové vody uvaříme příští ČAJ. Příště nás čeká vyprávění o Mikoláši Alšovi, který Tmaň navštěvoval na sklonku svého života. Právě na zámku (nyní Senlife) nacházel klid a inspiraci ke své tvorbě.  Chystáme i drobnou publikaci, která ponese název projektu Čaj s Janem Amosem Komenským.
Vznikla nádherná spolupráce mezi Domovem Senlife Tmaň a Dětským centrem Světlušky. Světlušky mají nové přátele a objevují pro ně a s nimi svou obec, okolí, osobnosti, zajímavosti. Vědí, že život není lehký, ale s láskou se dá překonat vše. Projekt se nám podařilo naplnit nad naše očekávání. Máme spoustu nápadů o čem besedovat. Ale vedlo nás to i ke konkrétnímu činu, postavit most pro všechny, kdo žízní. Most nejen ke studánce, ale i mezi generacemi. Jediné co jsme zatím nezvládli, je pít horký čaj v parném létě (byl studený nebo se pila voda – název projektu jsme neměnili: ). Na horký čaj dojde až na podzim a v zimě.

Jak velkou skupinu lidí projekt zasáhl?

Projektu se účastnily Světlušky, žáci ZŠ Tmaň, i rodiče, příbuzní a známí klientů z DS, pečovatelé. Na FB vidělo na sta lidí.

Odkazy:

Odkaz na FB