Veřejné čtení

Osobnosti místního veřejného a kulturního života, zástupci měst, církví, škol, knihovny, kulturní instituce, spolky či nadšení jednotlivci, jsou společně zváni k uspořádání veřejného čtení s předčítáním Komenského citátů z Porady o nápravě věcí lidských.

K veřejnému čtení je připraven výběr citátů z Komenského Porady o nápravě věcí lidských, pojednávající sedm klíčových oblastí života a proměny společnosti, jimiž jsou: politika, podnikání, komunikace, kultura, vzdělávání, rodina a spiritualita. Citáty jsou rovněž součástí autorské monografie komeniologa doc. Jana Hábla a Davida Louly To nejlepší z Komenského Obecné porady o nápravě věcí lidských vydané roku 2019, v rámci projektu Komenský 2020.

Čtení je možno doplnit hudebním vystoupením a výstavou o životě Komenského „Komenského Timeline;“ uspořádat program Příběhy lidskosti, či navazující tematické přednášky, besedy.

Informační brožurky, Komenského desatero, výstavu Komenského Timeline ad. si můžete objednat v sekci Materiály, kde je Vám rovněž k dispozici stručný přehledný manuál k organizaci veřejného čtení.

Srdečně Vás zveme k účasti a realizaci veřejného čtení ve Vaší obci!

Své čtení prosím registrujte ve formuláři níže. Po registraci Vám zašleme balíček materiálů (vzorový plakátek a organizační manuál v tiskové kvalitě, citáty, logo projektu, vizitky pro pořadatele ad.) k Vašemu možnému použití. Pro další informace nás neváhejte kontaktovat na info@komensky2020.cz.

Výstava Komenského timeline

Součástí projektu je výstava Komenského timeline, složená z dvanácti animovaných plakátů s důležitými událostmi z Komenského života. 

Výstavu můžete použít samostatně či instalovat jako doprovodný program k veřejnému čtení ve vaší škole, knihovně, církvi či jinde.

Objednat výstavu Komenského timelineDalší materiály k projektu

Registrujte se a uspořádejte výstavu Komenského Timeline či další programy inspirované Komenského dílem.

Registrace výstavy a dalších programů

Příběhy lidskosti

Člověk je zvláštní bytost. Je v nás něco jedinečně krásného a vznešeného a zároveň cosi tragického. Umíme myslet, tvořit, zpívat, povzbudit, pohladit, milovat, žertovat… Ale i bořit, škodit, týrat, závidět, zatracovat… Náš „učitel národů“, J. A. Komenský, to před 350 lety řekl takto: „Lidskost není docela v pořádku, ale není docela ztracena.“

Když člověk potká člověka, mluví spolu. Obvykle. Když spolu lidé mluví, nemusí to špatně dopadnout. Nemusí se medializovat špatnost. Nemusí se mluvit jen o tom, co je lidsky nízké, zlé, skandální nebo prolhané. Ve světě špatných zpráv je možné vyprávět příběhy dobré, pravdivé a krásné. Příběhy dokládající důstojnost, hodnotu a vzácnost našeho lidství. Příběhy, které inspirují, proměňují, přináší radost, smíření nebo dokonce naději.

Jan Hábl, autor projektu

Ptali jsme se lidí, co dobrého je v životě potkalo – ať už velkého, nebo malého. Zde jsou jejich odpovědi. Příběhy lidskosti.

Máte příběh, který ostatní povzbudí, potěší, poučí nebo promění? Napište jej a inspirujte ostatní.

Uspořádejte program Příběhy lidskosti i ve vašem městě

Registrujte se a zašleme Vám podrobnější informace, včetně manuálu k přípravě akce.