Veřejné čtení

Osobnosti místního veřejného a kulturního života, zástupci měst, církví, škol, knihovny, kulturní instituce, spolky či nadšení jednotlivci, jsou společně zváni k uspořádání veřejného čtení s předčítáním Komenského citátů z Porady o nápravě věcí lidských.

K veřejnému čtení je připraven výběr citátů z Komenského Porady o nápravě věcí lidských, pojednávající sedm klíčových oblastí života a proměny společnosti, jimiž jsou: politika, podnikání, komunikace, kultura, vzdělávání, rodina a spiritualita. Citáty jsou rovněž součástí autorské monografie komeniologa doc. Jana Hábla a Davida Louly To nejlepší z Komenského Obecné porady o nápravě věcí lidských vydané roku 2019, v rámci projektu Komenský 2020.

Čtení je možno doplnit hudebním vystoupením a výstavou o životě Komenského „Komenského Timeline;“ uspořádat program Příběhy lidskosti, či navazující tematické přednášky, besedy.

Informační brožurky, Komenského desatero, výstavu Komenského Timeline ad. si můžete objednat v sekci Materiály, kde je Vám rovněž k dispozici stručný přehledný manuál k organizaci veřejného čtení. Můžete se inspirovat reportážemi z již konaných akcí.

Srdečně Vás zveme k účasti a realizaci veřejného čtení ve Vaší obci!

Své čtení prosím registrujte ve formuláři níže. Po registraci Vám zašleme balíček materiálů (vzorový plakátek a organizační manuál v tiskové kvalitě, citáty, logo projektu, vizitky pro pořadatele ad.) k Vašemu možnému použití. Pro další informace nás neváhejte kontaktovat na info@komensky2020.cz.

Výstava Komenského timeline

Součástí projektu je výstava Komenského timeline, složená z dvanácti ilustrovaných papírových plakátů formátu A2 s důležitými událostmi z Komenského života. 

Výstavu můžete použít samostatně či instalovat jako doprovodný program k veřejnému čtení ve vaší škole, knihovně, galerii či jinde.

1 min video k výstavěObjednat výstavu Komenského timelineDalší materiály k projektu

Výstava ilustrovaných citátů Komenského

Originální výstava Komenského citátů formátu A3, které jsou převedeny do zajímavé ilustrované podoby. Tato forma zasahuje člověka skrze obrazový vjem ještě hlouběji. Promo leták je ve formátu A2.

K objednání je 15 ilustrovaných citátů ve formátu A3 včetně nápadníku, jak je možné pracovat s citáty ve výuce a dalších programech. Cena jedné výstavy je 250,- Kč + poštovné. Výstava je distribuována ve složené formě na A4.

Obě výstavy je možné využít nejen ve školním prostředí, knihovnách, galeriích,  ale i na dalších veřejných místech.

Objednávka výstavy ilustrovaných citátů J. A. Komenského

Registrujte se a uspořádejte výstavu Komenského Timeline či další programy inspirované Komenského dílem.

Registrace výstavy a dalších programů

Lidskost má smysl

Člověk je zvláštní bytost. Je v nás něco jedinečně krásného a vznešeného a zároveň cosi tragického. Umíme myslet, tvořit, zpívat, povzbudit, pohladit, milovat, žertovat… Ale i bořit, škodit, týrat, závidět, zatracovat… Náš „učitel národů“, J. A. Komenský, to před 350 lety řekl takto: „Lidskost není docela v pořádku, ale není docela ztracena.“

Když člověk potká člověka, mluví spolu. Obvykle. Když spolu lidé mluví, nemusí to špatně dopadnout. Nemusí se medializovat špatnost. Nemusí se mluvit jen o tom, co je lidsky nízké, zlé, skandální nebo prolhané. Ve světě špatných zpráv je možné vyprávět příběhy dobré, pravdivé a krásné. Příběhy dokládající důstojnost, hodnotu a vzácnost našeho lidství. Příběhy, které inspirují, proměňují, přináší radost, smíření nebo dokonce naději.

Jan Hábl, autor projektu

Ptali jsme se lidí, co dobrého je v životě potkalo – ať už velkého, nebo malého. Zde jsou jejich odpovědi. 

 

-->